mieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.
Konsultacja prawnicza – porady
Konsultacja prawnicza wymaga nie lada przygotowania nie tylko od samego specjalisty prawa, ale także od nas. Idąc na pierwszą czy kolejną wizytę u fachowca, trzeba przygotować plan rozmowy, wnikliwie zastanowić się nad każdym potencjalnym pytaniem. Wynika to z dwóch względów. Po pierwsze – prawnik ma ograniczony czas i po nas zapewne przyjdzie po poradę kolejny klient. Nie będzie zatem możliwości przedłużenia spotkania. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale warto przygotować się na taką ewentualność. Nie warto zatem tracić tego czasu. Trzeba wykorzystać wizytę na tyle, na ile jest to możliwe. Druga kwestia to opłata – porada prawna jest płatna. Czasami płaci się właśnie za taką konkretną poradę i wtedy chcąc uzyskać komplet informacji trzeba po prostu być odpowiednio przygotowanym. Nie wolno niczego pominąć albo zataić!
Czy łatwo zostać prawnikiem?
Czy zostanie prawnikiem wiąże się z wieloma wyrzeczeniami? Z pewnością tak! Mamy jednak w Polsce ten przywilej, że osoby naprawdę uzdolnione lub po prostu te, które mają najwięcej samozaparcia, dostaną szansę zostania prawnikiem. Wynika to z faktu, że uczelnie w Polsce na ogół są bezpłatne. Rzecz jasna są też płatne prywatne akademie, ale można stwierdzić, że prawo na Uniwersytecie Warszawskim, czy też prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to prawdziwa czołówka uczelni w naszym kraju. Do każdej z tych uczelni można dostać się po prostu mając jak najlepsze wyniki w nauce. To kluczowa rzecz dla każdego kandydata na studia, a później dla studenta.